joi, 22 mai 2008

Peste 1 milion de români s-au uitat pe Pro Tv la finala Champions League!

Posted on 17:38 by Cioara Andrei

Manchester United este din nou campioana Europei, după ce a câştigat dramatic marea finală cu rivalii de la Chelsea, meci transmis, în direct, de Pro Tv.

După 90 de minute şi două reprize de prelungiri, scorul de 1-1 a trimis cel mai mare trofeu continental la mâna penalty-urilor.

Cel mai bănos meci din istoria fotbalului, cu venituri de peste 250 de milioane de euro, finala UEFA Champions League a adus peste 1 milion de români în faţa televizoarelor.

Cu o audienţă medie pe publicul din mediul urban de 11,8 puncte de rating şi cu o cotă de piaţă de 34,5%, Pro Tv a fost lider incontestabil în intervalul 21:45 – 00:34, conform datelor furnizate de GFK România. Minutul de maximă audienţă a fost atins la 22:24, când 1.683.000 de români erau cu ochii pe Pro Tv, adică un rating de 14,8 puncte şi 35,2% cotă de piaţă.

Şi publicul comercial urban, cu vârste cuprinse între 18 şi 49 de ani, a preferat finala UEFA Champios League, transmisă miercuri seară de Pro Tv, cu un rating de 10,7 puncte şi o cotă de piaţă de 35,9%.

Response to "Peste 1 milion de români s-au uitat pe Pro Tv la finala Champions League!"