sâmbătă, 1 august 2009

PRO TV a facut superaudienţă cu Steaua-Motherwell!

Posted on 11:28 by Cioara Andrei

Aproape un milion şi jumătate de oameni din mediul urban au urmărit meciul Steaua – Motherwell, pe Pro TV, joi seara.

Conform datelor furnizate de GfK România, victoria echipei din Ghencea a avut o audienţă de 12,5 puncte de rating şi 34,5% cotă de piaţă. Aceste date se „traduc“ în 1.445.000 de telespectatori şi o treime din televizoare pornite la ora meciului pe postul Pro TV! Minutul de maximă audienţă a fost înregistrat la ora 22:30, când 1.886.000 de oameni urmăreau meciul! Cifrele sunt impresionante şi comparativ cu concurenţa, dar şi cu alte partide. Joi seara, al doilea post ca audienţă la ora meciului a fost Antena 1, care a avut însă cu mai bine de 10 puncte de rating mai puţin (1,9 şi 5,2% cotă de piaţă).

În ceea ce priveşte meciurile Stelei din 2009, cel cu Motherwell a urcat direct pe treapta a doua a topului audienţelor. Deşi adversarul a fost unul modest, partida s-a luptat umăr la umăr cu Steaua - Dinamo. Eternul derby este singurul care a atras mai mulţi telespectatori, în mai, având 14 puncte de rating, adică puţin peste 1,6 milioane de telespectatori. Meciul retur, Motherwell – Steaua, va fi transmis tot de Pro TV, joi, de la 21:45.

42 la sută a fost cota de piaţă a Pro TV joi seara la Steaua – Motherwell în minutul de maximă audienţă, la 22:30

sursa: ProSport

Response to "PRO TV a facut superaudienţă cu Steaua-Motherwell!"