miercuri, 23 aprilie 2008

CoSTEA DE EURO

Posted on 22:40 by Cioara Andrei

Rămase practic fără obiectiv pe acest final de sezon, Dinamo şi Universitatea au oferit un spectacol cum rar se vede în Liga I. Dacă oltenii au evoluat constat bine, „câinii” au ţinut ştacheta sus doar după pauză. Reprezentaţia Craiovei a început în minutul 26, atunci când Costea a inventat o pasă cu călcâiul din faţa lui Lobonţ. Dina nu a avut de îndeplinit decât o simplă formalitate. Stoica a fost apoi eliminat în minutul 33 şi meciul dădea semne că se va întoarce. Acelaşi Costea nu a fost însă de acord şi a dus scorul la 0-2, după un şut plasat din interiorul careului. Incredibil – la reluare Craiova mai înscrie o dată, prin Gângioveanu, moment în care fanii dinamovişti au început să părăsească stadionul. S-au întors însă pentru că ceea ce avea să se întâmple a fost de poveste: Dănciulescu şi Bratu au marcat de două ori şi „câinii” au răsturnat incredibil scorul. Dănciulescu a ieşit accidentat şi Craiova a profitat imediat de pasul înapoi făcut de gazde. Prepeliţă a bătut bine o lovitură liberă, Lobonţ, nesigur ca pe durata întregii partide, a respins în faţă şi i-a dat ocazia lui Costea să-şi treacă în cont o dublă. 4-4 după un meci care a avut de toate.