luni, 5 mai 2008

Dinamo i-a luat titlul Stelei!

Posted on 14:26 by Cioara Andrei

Cel mai ploios derby Dinamo – Steaua a început nervos, dar s-a stins înecat în potopul ce curgea din cer, parcă pentru a mai spăla din păcatele unora care s-au obişnuit să transforme fotbalul într-un război al declaraţiilor murdare. Întâi Bratu (2), apoi Pepe Moreno (3) au trimis pe lângă poartă, nereuşind să speculeze greşelile lui Lovin şi Blay, care trimiseseră neinspirat înapoi. Apoi, luptă. Steaua pentru titlu, Dinamo pentru mândrie. Pentru bani? Poate şi pentru bani, deşi Dinamo - Steaua n-ar trebui să aibă însemnătate finaciară nici dacă s-ar juca la 3 dimineaţa, pe Lună sau în „D“-ul bucureştean. Mai stăpână pe sine, Steaua şi-a permis să ţină mijlocul terenului concentrându-se să nu ia gol şi abia apoi să marcheze. Era să o facă după primul sfert de oră, dar Mendoza nu a ajuns la centrarea trimisă prin faţa porţii de Pepe Moreno. Dică a „aburit-o” şi el cinci minute mai târziu pe un contraatac, după care a venit replica gazdelor. Ropotan (25) a prins un şut sănătos de la 22 de metri, dar Zapata a respins în corner. Bratu, gol pentru Euro Golul a venit în minutul 39. Bratu l-a deschis insiprat în careu pe Dănciulescu, acesta a ţâşnit şi a scos penalty-ul la care visa. Bratone n-a iertat de la punctul cu var, aprinzând lumini la Urgenţă şi pe Dealul Feleacului. Steaua a resimţit şocul atât până la pauză, cât şi după. A reacţionat greoi şi ineficient, incapabilă să redreseze soarta unui meci cât un titlu. Ba din contră, în debutul reprizei secunde a mai luat un „pumn”, după ce Dănciulescu a mărit avantajul, răsplătind efortul lui Bratu, care a şarjat pe partea dreaptă a apărării steliste. La 0-2 roş-albaştrii s-au mai trezit, realizînd că pot pierde totul. Au forţat totul pe cartea atacului, înghesuind-o pe Dinamo în propria jumătate. Ghionea a micşorat avantajul, după care „câinii” s-au apărat eroic, reuşind să dea lovitura... Pentru CFR Cluj.

Response to "Dinamo i-a luat titlul Stelei!"