joi, 24 iunie 2010

Slovacia - Italia 3-2 Vezi golurile 3D

Posted on 23:42 by Cioara Andrei

Italia a stat în meci din inerţie şi din tradiţie. Din ce a fost odată. Pleacă învinsă şi punctează un pic cu spiritul la impresia artistică! Până la urmă aceasta este realitatea fotbalului italian. Au dat campioana europeană la nivel de club, dar fără italieni în formaţie. Nu-mi amintesc să fi văzut vreodată Italia în halul ăsta. Apatică, fără orizont, ezitantă în apărare, impotentă pe atac. O umbră a campioanei mondiale. Perspectiva unui turneu final cu finalistele ediţiei trecute eliminate din faza grupelor prinde din ce în ce mai mult contur la pauza unui meci în care slovacii au făcut legea. Turneul african e cu adevărat unul inedit atât timp cât cele mai bune echipe de acum patru ani şi ţara organizatoare au acelaşi statut ca şi formaţiile necalificate. Pe noi ne mai "consolează" şi faptul că nici Serbia, cealaltă naţională din grupa preliminară în care am fost, despachetează la ora asta bagajele. Ne întoarcem la Italia... Dar nu putem spune nimic după primele 45 de minute. Ne putem întreba doar. Ce caută Gatusso pe teren? Lângă De Rossi... Într-un meci în care Italia vrea victoria. A înnebunit Lippi? Pe bancă nu prea are soluţii, dar asta pentru că le-a lăsat acasă. Cassano, ori bătrânii Totti sau Del Piero ar fi putut intra oricând să schimbe soarta meciului şi a Italiei. Pentru că deja era 0-1. Pasă De Rossi direct la adversar, Vittek primeşte pe culoar şi găseşte perfect colţul lung.
Final agonizant, dar atât

Aşa, intră Quagliarella şi Maggio. Au trecut vremurile când recitam echipa Italiei cu tot lotul lărgit cu ochii închişi. Un fundaş şi un atacant cu nume de paste de la Napoli sunt trimişi să salveze campioana mondială. Simpatica Slovacie îşi pierde susţinătorii când portarul Mucha mimează o accidentare. E clar, micuţa formaţie e timorată de performanţa care este pe cale să o realizeze şi apelează la tertipuri de Liga I. L-o fi învăţat vasluianul Kuciak, rezerva sa. Dar şi aşa...

Italia înoată anevoie. Se sufocă! De disperare, de neputinţă. Rezultatul din cealaltă partidă îi ajută! Un singur gol e de ajuns. Se califică şi cu trei egaluri. Tipic. Dar cine să egaleze. Bunicul Lippi dă semne de viaţă. Îl cheamă pe Andrea Pirlo, cel mai bun om al lor acum patru ani, şi îl trimite pe gazon. Stadionul erupe. Slovacia continuă să tragă de timp, iar tensiunea întinde nervii tuturor la maximum. Finalul e halucinant. Quagliarella şutează, Skrtel e în poartă şi respinge. De pe linie sau nu? Asistentul are şubler în fanion şi infraroşii. Lasă faza...

Pasă de gol direct din margine!

Slovacii pe contraatac. Cannavaro depăşit, dar Durica trage alături. Vittek apare însă la întâlnirea cu Jabulani şi face 2-0. "E finito!". Decarul Italiei are însă nume predestinat. Di Natale învie squadra şi face 2-1. Ultimele minute sunt agonizante! Italia se prăvăleşte peste adversar. Înscrie, dar tuşierul, care nu a văzut gol, vede ofsaid. Tot fază de şubler, dar parcă acum nu mai are dreptate. Şi totul se termină, după un gol pe care nicio defensivă italiană nu l-ar putea primi. O repunere de la margine, pasă de gol, concretizată de nou-intratul Kopunek! Vin prelungirile. Chiar că e gata! Quagliarella însă nu vrea. Înscrie superb, cu o scăriţă de la 22 de metri. Italia se agaţă, dar nu se mai poate face nimic!

Campionii mondiali părăsesc terenul în lacrimi. Multă durere, dar şi o mare, imensă neputinţă. La centru, slovacii au făcut o horă ca a noastră.

SLOVACIA: Mucha - Pekarik, Skrtel, Zabavnik, Strba, Vittek, Stoch, Durica, Hamsik, Jendrisek, Kucka
Rezerve: Cech, Weiss, Kozak, Sestak, Sapara, Pernis, Holosko, Jakubko, Kopunek, Salata, Petras, Kuciak Antrenor: Vladimir Weiss

ITALIA: Marchetti - Criscito, Chiellini, Cannavaro, De Rossi, Pepe, Gattuso, Iaquinta, Di Natale, Zambrotta, Montolivo
Rezerve: Buffon, Maggio, Gilardino, Bocchetti, De Sanctis, Marchisio, Camoranesi, Palombo, Quagliarella, Pazzini, Pirlo, Bonucci Antrenor: Marcello Lippi