sâmbătă, 26 iunie 2010

Uruguay-Coreea de Sud 2-1 Vezi golurile 3D

Posted on 21:39 by Cioara Andrei

Uruguay-ul este prima echipă calificată în sferturile CM 2010, după ce a tranşat cu 2-1 disputa cu Coreea de Sud. Cel mai important om pentru "celeşti" a fost atacantul Luis Suarez, autorul unei duble (8,80), golul decisiv al vârfului lui Ajax fiind o adevărată capodoperă. Chung-Young egalase pentru coreeni, în minutul 68.

Primele două reuşite au venit după erori ale celor doi goalkeeper-i, Ryong şi Muslera.

Este pentru prima dată după 40 de ani când Uruguay-ul se califică în sferturi. În Mexic 1970, "La Celeste" ajungea până în semifinale, unde pierdea în faţa Braziliei cu 1-3, apoi era învinsă şi în finala mică, cu 0-1, de Germania Federală.

Sud-americanii vor întâlni în sferturi câştigătoarea din cel de-al doilea meci din optimi, care se dispută în această seară la între Ghana şi SUA.

Primul sfert va avea loc pe "Soccer City" din Johannesburg, pe 2 iulie, de la ora 21.30.